Wszystkich głodnych wiedzy w zakresie elektrowni fotowoltaicznych zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi pojęciami.

Co to jest fotowoltaika?

Jest to zjawisko zamiany światła słonecznego na energię elektryczną przy wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego, polegającego na powstawaniu siły elektromotorycznej w półprzewodniku pod wpływem promieniowania słonecznego. Konwersja ta zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych, będących elementem panelu fotowoltaicznego.

Instalacje fotowoltaiczne są niezawodne i bezpieczne. Są przyjazne dla środowiska naturalnego. Nie generują hałasu i zanieczyszczeń.

Przydomowa instalacja fotowoltaiczna pozwala uniezależnić się od rosnących cen energii. Może być też źródłem dodatkowego zysku przy sprzedaży nadwyżki energii do sieci zewnętrznej. Instalacja fotowoltaiczna może być również sposobem na uzyskanie energii elektrycznej w miejscach trudno dostępnych.

Jak działa elektrownia fotowoltaiczna?

Elektrownia fotowoltaiczna to instalacja składająca się z: paneli, falownika – inwertera, zabezpieczeń elektrycznych, okablowania oraz licznika dwukierunkowego. Elementy charakteryzują się trwałą żywotnością przez kilkadziesiąt lat.

W panelach następuje bezpośrednia zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną (tzw. efekt fotowoltaiczny). Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały, który za pomocą inwertera zostaje przekształcony na prąd zmienny o parametrach odpowiadających sieci publicznej.

Prąd wyprodukowany w instalacji jest zużywany na własne potrzeby, a dzięki prawu energetycznemu jego nadmiar poprzez licznik dwukierunkowy, jest przekazywany i magazynowany w sieci OSD i pobierany w momencie zmniejszonej produkcji.

Jednostki używane przy fotowoltaice.

kWh – kilowatogodzina, określa ilość zużytej lub wyprodukowanej energii w ciągu godziny.
Wp – Watt Peak – określa maksymalna moc panela w warunkach laboratoryjnych.
kWp(1kWp) = 1000 Wp

Ile energii może wyprodukować moja instalacja fotowoltaiczna w ciągu roku?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp może wyprodukować ok. 950 kWh w ciągu roku.

Przy większej instalacji mnożymy wielkość instalacji x 950 kWh.

Dokładną ilość produkowanej energii przy określonej wielkości instalacji wyliczamy na podstawie programu symulującego pracę instalacji.

Czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna?

Zdecydowanie tak.
Fotowoltaika to niezależność od rosnących cen energii.

W czasach, gdy ceny energii sukcesywnie rosną, opłacalność inwestycji w fotowoltaikę jest coraz wyższa. Warunkiem jest jednak prawidłowo przeprowadzona analiza zużycia energii i dostosowanie mocy instalacji do zapotrzebowania.

Są jednak wyjątki, kiedy należy sprawdzić sens ekonomiczny montażu fotowoltaiki. Jednym z nich jest bardzo małe zużycie energii. W sytuacji, gdy rachunki nie przekraczają 100 zł miesięcznie, należy rozważyć zasadność takiego rozwiązania.

Okres zwrotu inwestycji wylicza się indywidualnie dla każdej instalacji. Im większa moc instalacji tym koszt 1 kWp jest niższy, co za tym idzie, skraca się okres zwrotu.

Dla podmiotów indywidualnych średni czas zwrotu wynosi 6-8 lat. Wprowadzona w 2019 roku ulga termomodernizacyjna powoduje, że inwestycja może się zwrócić w okresie krótszym niż 6 lat. Po tym czasie mikroelektrownia nadal będzie produkować darmowy prąd, więc to już będzie Twój czysty zysk.

Co należy wziąć pod uwagę, rozważając montaż paneli na dachu?

Rozważając instalację własnej elektrowni słonecznej, należy uwzględnić kilka ważnych czynników dotyczących możliwości montażowych na dachu. Specjalista ds. fotowoltaiki przeprowadzając audyt, powinien przeanalizować:

• azymut dachu (optymalny jest kierunek południowy)
• kąt nachylenia (optymalny 35-40 stopni)
• ewentualne zacienienia
• dostępną powierzchnię pod montaż
• wytrzymałość konstrukcyjną dachu

Czy instalacja fotowoltaiczna nie zaszkodzi mojemu dachowi?

Nie. Montaż instalacji wykonają nasi profesjonalni montażyści, z należytą starannością i zgodnie z zasadami prawidłowego i bezpiecznego montażu. Miejsca mocowania konstrukcji do dachu zabezpieczane są specjalnymi preparatami, które ochronią Twój dach przed przeciekaniem.

Na prawidłowość montażu nasza firma udziela 5 letniej gwarancji. Jeżeli po montażu cokolwiek Cię zaniepokoi, skontaktuj się z nami jak najszybciej. Udzielimy niezbędnych informacji lub skierujemy techników w celu usunięcia usterki.

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga konserwacji?

Fotowoltaika jest bezobsługowa, nie wymaga konserwacji. Jej pracę będziesz mógł na bieżąco monitorować, korzystając z aplikacji na smartfonie lub komputerze.

Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Kolektory słoneczne służą do wytwarzania energii cieplnej ze słońca, wykorzystywanej tylko do bezpośredniego podgrzewania wody. Panele fotowoltaiczne zaś wytwarzają ze słońca energię elektryczną, która daje o wiele szersze możliwości wykorzystania.

Czy instalacja fotowoltaiczna działa także zimą?

Tak. Instalacja działa również zimą.

Sprawność instalacji może być nawet wyższa w słonecznym, mroźnym miesiącu niż latem ze względu na brak strat związanych z nagrzewaniem się paneli.

Produkcję prądu może zakłócać śnieg zalegający na panelach. Wówczas jednak możesz wykorzystać nadwyżki wyprodukowane latem i zmagazynowane w sieci OSD.

Dotacje na fotowoltaikę. Jakie są i gdzie ich szukać?

Dotacja to jedno z zagadnień, które dodatkowo uatrakcyjnia inwestycję we własną elektrownię.

Informację o dofinansowaniu najlepiej zacząć od sprawdzenia możliwości w urzędzie gminy lub miasta. Wiele samorządów próbuje pozyskać środki z UE. Niektóre wspierają ze środków własnych inwestycję redukującą emisję CO2, do której zalicza się również fotowoltaika. Specjaliści Zoom Energii pomogą Ci  w uzyskaniu dofinansowania z dostępnych programów dotacji rządowych i samorządowych.
Female coworker contact with customers

Chciałbyś uzyskać więcej informacji? Skontaktuj się z nami!